Вплив
Як виявити корупцію при закупівлях
Завдяки відкритим даним зацікавлені сторони мають нові інструменти для проведення антикорупційних розслідувань, базуючись на даних, що стосуються тендерних закупівель. Аналітика на основі відкритих даних дозволяють перевірити доброчесність підрядників та вивчити їх цінову політику за обраними тендерами.
Моніторинг витрат на будівництво та ремонти дає можливість повноцінного контролю за використанням коштів, що виділені Державним дорожнім фондом за 2018 рік. Аналітиками BRDO було проведено окреме дослідження для будівництва доріг у Тернопільській області. Зокрема, було з’ясовано, що з метою уникнення конкурсу, замовниками було проведено 423 тендери на допорогові закупівлі (до 200 тисяч гривень) на загальну вартість 64,5 млн грн з метою проведення допорогових закупівель (до 200 тисяч гривень) та уникнення проведення конкурсу. Дороги були розділені на ділянки по 40 метрів одна за одною, що є ознакою корупційного правопорушення. Було проведено розслідування за результатами якого договір на виконання робіт було розірвано, що дозволило запобігти потенційним втратам бюджету у розмірі 3,9 млн гривень.
Як виявити неякісно виконані роботи
Завдяки наявності доступу до інформації щодо ходу виконання інфраструктурних проектів у громадський організацій та активістів з’являється можливість здійснювати ефективний незалежний контроль за якістю робіт та витрачанням коштів, які на це виділяються.
«Прозора інфраструктура» - проект, що дозволяє побачити, як відбуваються закупівлі дорожніх робіт та дізнатися інформацію про конкурентів, так і громадському суспільству, адже дає можливість здійснювати контроль за ефективністю використання публічних коштів під час впровадження інфраструктурних проєктів та виявляти ризики корупції. Команда проекту спільно з громадськими організаціями проводять перевірку якості виконання робіт, відповідність розміщеної інформації фактично виконаним роботам
Антикорупційна карта ремонтів – це інтерактивний інструмент,що дає змогу громадянину в простий та зручний спосіб перевірити стан виконання ремонтних робіт в будь-якому населеному пункті. За 2019 рік командою проекту було отримано 560 скарг стосовно не зробленого або неякісно виконаного ремонту об’єктів соціальної інфраструктури. Аналітиками антикорупційного штабу було підготовлено близько 170 звернень запитів до органів влади через неякісно виконаний ремонт. Наприклад, за скаргою жителя Івано-Франківська було усунуто недоліки з якості дорожнього покриття. Виконавець робіт, що виконував розширення проїжджої частини автомобільної дороги не зробив асфальтне покриття на ділянці розширення біля тротуару (хоча кошти на такі роботи були виділені). Після підготовки звернення до Замовника, підрядника було змушено виконати всі роботи та усунути недоліки, що були вказані у скарзі. Економія від потенційного розкрадання коштів склала 419 тисяч гривень.
Завдяки відкритим даним також можна
- Виявляти змови виконавців. Інструменти на основі відкритих даних та аналіз документів із системи Prozorro допомагають відслідкувати поведінку учасників на тендерах, зв’язки між компаніями, де і як вони отримують довідки та готують документи для подання на тендер тощо.
- Знаходити порушення під час тендерів з боку замовників. Схеми, коли дорогу ділили на шматки, щоб уникнути проведення тендеру, застосування нецінових критеріїв і прописування дискримінаційних вимог під певних виконавців – усе це можна виявити завдяки інформації, що міститься у Prozorro, і таким чином сприяти скасуванню проблемних закупівель послуг.
- Удосконалювати процедуру закупівель. Аналіз тендерних заявок, рекомендацій та інших документів автодорожніх структур дає змогу виявити порушення у процедурах закупівель та усувати недоліки на законодавчому рівні.
- Подавати скарги на поганий ремонт доріг. Завдяки таким громадським сервісам на основі відкритих даних, як «Прозора інфраструктура» та «Антикорупційна карта ремонтів», мешканці можуть перевірити стан і якість відремонтованої дороги та повідомити про наявні недоліки для їх усунення.
- Контролювати ефективне використання бюджетних коштів. Використовуючи дані на порталах data.gov.ua та spending.gov.ua, громадськість може перевірити невикористані кошти на утримання доріг та змушувати владу проводити ремонт.
- Перевіряти підрядників. За допомогою сервісу «Прозора інфраструктура» замовники можуть оцінити досвід виконавців та якість попередніх робіт.
- Перевіряти фахівців дорожніх структур на належне виконання обов’язків. Аналіз договорів з інженерами технічного нагляду за ремонтом доріг, обсягу їх навантаження та звітів технагляду дає змогу виявити недобросовісне надання послуг та корупційні схеми.
Сервіси та додатки
CoST «Прозора інфраструктура»
Cервіс забезпечує публічний доступ до інформації щодо планування, реалізації та контролю за виконанням будівництва проектів інфраструктури, а також дає змогу верифікувати достовірність та повноту цієї інформації, моніторити проведені тендерні процедури у сфері будівництва, реконструкції, ремонту та утримання доріг загального користування (40% даних — з системи Prozorro, 60% вносять регіональні розпорядники даних). Завдяки модулю CoST Міністерство інфраструктури та регіональні представництва Укравтодору отримують комплексну інформацію про стан дорожньої галузі або конкретного проєкту.
Моніторинг витрат на будівництво та ремонт доріг
Портал моніторингу витрат на будівництво та ремонт доріг від BRDO дозволяє контролювати використання коштів на ремонт доріг, тендерну документацію та гроші, виділені на безпеку руху. Зокрема портал надає доступ до інформації про:
- перебіг ремонту доріг у розрізі областей та доріг державного та місцевого значення;
- кошти, витрачені на безпеку руху;
- тендери на будівництво та ремонт доріг, які оголосили та провели в областях;
- кошти, які фактично витратили замовники.
Антикорупційна карта ремонтів
Інтерактивний інструмент у форматі мапи, що відображає інформацію про тендери у сфері поточного ремонту інфраструктурних об’єктів. Карта дає змогу користувачу у простий та зручний спосіб перевірити стан виконання ремонтних робіт у будь-якому населеному пункті. Уся інформація про тендерні закупівлі, проведені у сфері ремонту об’єктів інфраструктури, зокрема поточного ремонту доріг, завантажується у режимі реального часу із системи Prozorro. Алгоритм автоматично фільтрує тендери, що стосуються ремонтних робіт, класифікує їх за типами інфраструктурних об’єктів, що підлягають ремонту (дороги, житло, медицина, соціальні заклади тощо) та розміщує їх на карті. «Антикорупційна карта ремонтів» уже допомогла запобігти потенційному розкраданню понад трьох мільйонів бюджетних коштів.
Популярні набори даних
Дані Єдиної системи електронних закупівель
ProZorro - електронна система публічних закупівель Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України, що адмініструється ДП "Прозорро".
Єдиний веб-портал використання публічних коштів
Єдиний веб-портал використання публічних коштів Міністерства фінансів України є найбільшою відкритою базою даних з публічних фінансів України та дає доступ до 161 мнл бюджетних транзакцій та 55 млн договорів, актів та звітів розпорядників бюджетних коштів. Портал розроблено на виконання вимоги Закону України «Про відкритість використання публічних коштів».
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань
Хочете, щоб ще більше державних даних стали доступними?
Використовуєш відкриті дані, маєш ідею але не знаєш як реалізувати? Розкажи нам про це