Здоров’я

Дізнайтесь як за допомогою відкритих даних обрати сімейного лікаря, перевірити якість медикаментів та дізнатися які з них доступні безкоштовно

Вплив

Завдяки наявності відкритих даних, що дозволяють контролювати рух коштів в сфері охорони здоров’я, з’являється можливість незалежного контролю зі сторони громадських організацій та громадського нагляду за процесом витрат. 

Єліки -  сайт, на якому кожен пацієнт може перевірити наявність лікарських засобів у своїй лікарні. Сервіс збирає дані від медичних закладів про надходження ліків, закуплених державою та, щотижнево, - про залишки ліків

Як моніторити витрати бюджетних кошів 

«Відкрита медреформа» - інтерактивний інструмент візуалізує інформацію щодо кількості підписаних декларацій, дає можливість обрати сімейного лікаря, дозволяє аналізувати закупівлі лікарень, а також знайти аптеки, які залучені до програми «Доступні ліки».  Для бізнесу становитиме інтерес насамперед співвідношення кількості пацієнтів та аптек у певній місцевості. Інструмент показує концентрацію аптек у населених пунктах та довкола медзакладів.  Враховуючи всі ці дані, власники аптечних мереж можуть планувати розширення бізнесу: інструмент допоможе їм визначити, в яких місцевостях бракує аптек, а отже, попит на ліки може бути вищим від пропозиції.

Як отримати швидку та якісну іформацію щодо послуг

В сфері надання послуг медичними працівниками, ключовою проблемою є складність пошуку кваліфікованого лікаря через відсутність вичерпного джерела інформації про якість послуг, які надає спеціаліст, його освіту, стаж роботи та інших критеріїв вибору. Щодо доступності ліків, то серед ключових проблем існують наступні:

  • Відсутність можливості зручного та оперативного пошуку більш дешевого аналогу ліків; 
  • Відсутність інформації про те, як відрізнити фальсифіковані ліки від справжніх;
  • Відсутність зручної та швидкої перевірки можливості отримати ліки безоплатно, а для державних закладів  – перевірки чи входять ліки до Національного переліку при закупівлях;

Дашборд НСЗУ щодо підписаних декларацій з лікарями допомагає пацієнтам знайти швидко де найближчий біля них медичний заклад, який підписав договір з НСЗУ, перелік лікарів, які там працюють, обсяг практики лікаря і, відповідно, ця інформація допомагала вільно обирати свого лікаря. Окрім того, дашборд показує деталізацію укладених декларацій в розрізі областей, населених пунктів, медичних закладів та ін.

Дашборд НСЗУ щодо аптек-учасниць програми «Доступні ліки» було створено для вирішення проблеми складності пошуку аптек для отримання ліків за програмою реімбурсації, НСЗУ створили дашборд Електронна карта аптек-учасниць програми реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки»). На карті показано місцезнаходження найближчої аптеки, в якій можна отримати реімбурсовані ліки, кількість рецептів, відпущених кожною аптекою за програмою, та період за який був відпущений останній рецепт. У дашборді Деталізація відпущених лікарських засобів за програмою реімбурсації «Доступні ліки» НСЗУ, окрім аналізу відпущених лікарських засобів, надає детальну інформацію щодо реєстрів реімбурсованих ліків, таких як: кількість лікарських засобів, що входять до програми, кількість ліків, що надаються безоплатно, кількість виробників ЛЗ згідно з останнім наказом та ін. Пацієнт може переглянути перелік ліків, які входять в реєстр, та з’ясувати розмір доплати за ліки що його цікавлять. Раніше, до існування дашборду НСЗУ, пошук даної інформації треба було здійснювати у реєстрі лікарських засобів, які підлягають реімбурсації , а динаміки щодо змін у реєстрах не існувало взагалі.

Медичний портал MedKontrol - це продукт, який надає інформацію про усіх сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів та вузьких спеціалістів у десятому найбільшому місті України - Маріуполь, Донецької області.  

Чат-бот Марта створює можливості для пошуку кваліфікованих медичних спеціалістів. Бот зміг агрегувати у собі відповіді на найбільш розповсюджені  запити щодо охорони здоров’я і працює у форматі спілкування з ботом. Надання детальної інформації на своїх ресурсах щодо вибору лікарів допомагає обрати лікаря,що підвищує конкуренцію і ти самим сприяє покращенню рівня сервісу та якості наданих послуг

Ліки Контроль - електронний сервіс для збільшення можливостей  доступу  до лікарських засобів.Громадяни можуть шукати аналоги лікарських засобів, перевіряти чи справжні ліки вони придбали, переглядати офіційні інструкції до медичних препаратів та ін. Сервіс допомагає виявити підробки лікарських засобів. Контроль реалізується на основі перевірки реєстраційного номеру ліків, який користувач може внести до додатку для звірки. У випадку відсутності цього номеру в базі даних додатку можна констатувати що лікарський засіб – підробка.Важливо, що користувачі можуть отримати інформацію про «заборонені серії» ліків. Аналогічно, ресурс допомагає пацієнтам вберегтися від покупки підробок – прямо біля каси в аптеці за допомогою додатку на телефоні можна перевірити реєстраційний номер лікарського засобу і чи відноситься він до «заборонені серії».  Найпершим і найважливішим ефектом від використання сервісу «Ліки контроль» є можливість громадян заощаджувати кошти завдяки пошуку більш дешевих аналогів ліків. За словами представників сервісу використання їх продукту надавало можливість економії коштів під час покупки ліків до 20 разів.

 

 

Як відкриті дані у медичній сфері допомагають пацієнту, бізнесу або громадськості:

  • Вибір лікаря і підписання декларацій: дашборд «Електронна карта місць надання первинної медичної допомоги» та проєкт «Відкрита медреформа» дають змогу перевірити завантаженість лікарів та з’ясувати, хто з них ще підписує декларації з пацієнтами.
  • Економія та безпека під час купівлі ліків чи безоплатне їх отримання: сервіс «Ліки Контроль» дає змогу знаходити дешевші аналоги та убезпечити себе від підробок. За допомогою сервісу «Є ліки» можна перевірити наявність у лікарні препаратів, придбаних державним коштом, і не купувати їх у разі призначення. Дашборд про аптеки-учасниці програми «Доступні ліки» допомагає знайти найближчу аптеку, де можна отримати ліки безоплатно за програмою реімбурсації.
  • Комунікація з медзакладами. Завдяки місцевому порталу «MedKontrol» та чат-боту «Марта» у Маріуполі можна швидко записатися на прийом до лікаря, дистанційно отримати інформацію про захворювання, діагностику та ліки. Інші міста України теж активно долучаються до створення таких сервісів.
  • Розвиток бізнесу власників аптечних закладів. Дашборд про аптеки-учасниці програми «Доступні ліки» допоможе визначити, у яких місцевостях бракує аптек та ухвалити рішення щодо доцільності приєднання до держпрограми «Доступні ліки».
  • Сприяння прозорості та підзвітності органів влади та медзакладів. НСЗУ звітує про усі витрачені кошти на медичні послуги та закуплені препарати на своєму сайті та на держпорталі відкритих даних – це допомагає знижувати рівень корупції. Журналісти-розслідувачі готують матеріали на основі відкритих даних, що стають важелем впливу на ухвалення рішень органами влади на користь суспільства, а також розвінчують міфи про медреформу.

 

 

Сервіси та додатки

Ліки Контроль

Онлайн-сервіс для збільшення можливостей доступу до лікарських засобів. Сервіс використовує відкриті дані про аптечні заклади, які уклали договір із НСЗУ за програмою реімбурсації лікарських засобів «Доступні ліки» та відпускають електронні рецепти. 

Є ліки

Cайт, на якому кожен пацієнт може перевірити наявність лікарських засобів, придбаних за бюджетні кошти, у своїй лікарні. Сервіс збирає дані від медичних закладів про надходження ліків, закуплених державою, та щотижнево — про залишки ліків. Використовує дані медичних закладів про надходження та залишки ліків, дані МОЗ та Кабінету Міністрів України.

Дає змогу отримати лікарські засоби у межах програми реімбурсації, інформує населення про аптеки, зокрема приватні, які підписали договори з НСЗУ на постачання лікарських засобів у межах програми «Доступні ліки».

Аналітичні панелі НСЗУ на основі даних ЕСОЗ

В цьому розділі розміщені аналітичні панелі Національної служби здоров'я України на основі даних ЕСОЗ.
Тут ви знайдете електронні карти закладів первинної медичної допомоги, що є партнерами НСЗУ, та аптечних закладів, що беруть участь в урядовій програмі реімбурсації “Доступні ліки”.
Інформацію щодо виплат закладам охорони здоров'я та аптечним закладам.
Інформацію щодо виписування, відпуску та деталізації виписаних електронних рецептів за програмою реімбурсації “Доступні ліки”, наявні дашборди щодо подання заяв про укладення договору з НСЗУ від медичних та аптечних закладів України, тощо.

Відкрита медреформа

Візуалізація дозволяє аналізувати стан медичної реформи, вибрати сімейного лікаря та дізнатися витрати медзакладів. Використовує офіційні дані Національної Служби Здоров'я України і системи публічних закупівель.

 

MedKontrol

Продукт, що працює на основі відкритих даних НСЗУ і надає інформацію про усіх сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів та вузьких спеціалістів у десятому найбільшому місті України — Маріуполі Донецької області. Портал дозволяє обрати медичний заклад, лікаря та записатися на прийом онлайн, а також дистанційно отримати інформацію щодо захворювань, медичної діагностики та ліків. MedKontrol використовує відкриті дані НСЗУ про суб’єктів господарювання, які уклали договір із НСЗУ за програмою медичних гарантій та надають первинну медичну допомогу, а також дані щодо внесених в електронну систему охорони здоров’я декларацій про вибір лікаря ПМД. Завдяки даним про підписані декларації на сайті відображається статус лікаря первинної ланки з інформацією про те, чи вичерпаний ліміт пацієнтів, які можуть підписати з ним декларацію.

Медбот «Марта»

Відвідувачам лікарень (пацієнтам) Марта нагадує про запис до лікаря, розповідає про нюанси медичної реформи, пропонує оцінити медичний сервіс після відвідування лікарні, дізнатись рівень своєї медико-санітарної обізнаності, а також інформує про права пацієнтів та перелік безкоштовних медичних послуг. Окрему увагу Марта приділяє вакцинації, профілактиці захворювань та своєчасній діагностиці.

Лікарям Марта допомагає в інформуванні пацієнтів щодо вакцинації, а керівникам медичних установ дозволяє всебічно оцінювати ефективність роботи лікарні за європейськими стандартами.

Популярні набори даних

Внесені в ЕСОЗ декларації про вибір лікаря ПМД

Дані Національної служби здоров'я України щодо укладених декларацій з лікарями, які надають первинну медичну допомогу в ЕСОЗ.

Розподіл декларацій за областями, населеними пунктами, медичними закладами, лікарями, статтю та віковими групами пацієнтів.

Інформація про суб'єктів господарювання, які уклали договір із НСЗУ за програмою медичних гарантій

Дані Національної служби здоров'я України про медичні заклади та ФОП, які уклали договір з НСЗУ та надають медичну допомогу населенню за програмою медичних гарантій.

Інформація про надавачів ПМД.

Інформація про надавачів СМД.

Інформація про надавачів ЕМД.

Оплати надавачам медичної допомоги за програмою медичних гарантій

Дані Національної служби здоров'я України про оплати закладам охорони здоров'я за програмою медичних гарантій.

Інформація про аптечні заклади, які уклали договір із НСЗУ за програмою реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки») та відпускають електронні рецепти

Інформація Національної служби здоров'я України про аптечні заклади, які уклали договір з НСЗУ та відпускають електронні рецепти за програмою реімбурсації "Доступні ліки".

Інформація про перелік місць відпуску електронних рецептів.

Інформація про виписані електронні рецепти за програмою реімбурсації лікарських засобів («Доступні ліки»)

Інформація Національної служби здоров'я України про виписані електронні рецепти за програмою реімбурсації "Доступні ліки".

Розподіл рецептів за областями, населеними пунктами, закладами, віковою групою, категорією захворювання та МНН.

Хочете, щоб ще більше державних даних стали доступними?

Використовуєш відкриті дані, маєш ідею але не знаєш як реалізувати? Розкажи нам про це

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України