Лісове господарство

Як завдяки відкриттю даних у сфері лісового господарства можна впливати на виявлення та припинення незаконного вирубування лісів і сприяти підвищенню прозорості ринку деревини в Україні

Завдяки відкритим даним, зокрема, про лісорубні квиткисертифікати походження деревинидані плану лісонасаджень та реєстру з оцінки впливу на довкілля кожен може перевірити законність вирубування, виявляти зловживання та використовувати цю інформацію для притягнення до відповідальності правопорушників. А через систему відкритих е-торгів «Прозорро.Продажі Деревина» доступні дані про обсяги деревини, яку реалізують, ціни, кількість гравців та інше, що сприяє збільшенню прозорості ринку.

Корисними для користувачів є сервіси, що використовують відриті дані у сфері лісового господарства, і у зручній формі надають необхідну інформацію:

  • Через онлайн-ресурс і мобільний додаток «Екосфера» будь-хто може подати скаргу на підозрілі вирубування, позначивши місце на Google-карті та завантажити фото- або відеоматеріали з місця подій. Заявку обробляє адміністратор системи й у разі підтвердження порушень, оформлює звернення до Державної екологічної інспекції.
  • Аналітичний портал та інтерактивна карта вирубувань ДП «Лісогосподарський інноваційно-аналітичний центр» допоможуть перевірити наявність дозвільних документів на заготівлю деревини та перевірити законність здійснення вирубувань. Якщо на карті лісорубного квитка немає, а вирубування у лісі відбувається, необхідно звернутися до лісництва чи лісгоспу, на території якого це відбувається та повідомити про рубку, яка не відображена на карті.
  • Візуалізація санітарних вирубувань на основі аналізу відкритих даних демонструє масштаби лісозаготівлі в Україні та вказує на потенційні ризики, пов’язані із використанням санітарних рубок.
  • Крім того, низка державних органів і громадських організацій спільно впроваджують Систему супутникового моніторингу українських лісів Deep Green Ukraine. Вона допоможе аналізувати відкриті дані державних установ та супутникові дані, виявляти незаконні вирубки та моніторити планові.
  • Візуалізація даних «Електронні аукціони деревини: Чи «прозорішає» український ринок?» аналізує дані «Prozorro.Продажі» та надає інформацію щодо того, наскільки є успішним перехід ринку необробленої деревини на відкриті аукціони.

 

Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у сфері лісового господарства

Сервіси та додатки

Екомапа

Електронний каталог легальних сміттєзвалищ та інструмент моніторингу незаконних сміттєзвалищ.

Завдяки інтерактивній мапі стихійних сміттєзвалищ Міністерства захисту довклля та природних ресурсів України:

  • вперше створено зручний та ефективний канал для звернень щодо стихійних сміттєзвалищ;
  • зібрано масив даних про стихійні сміттєзвалища, які не могли бути опубліковані іншим чином;
  • стала можливою ефективна боротьба зі стихійними сміттєзвалищами.

SaveEcoBot

Екологічний чат-бот для моніторингу інформації про довкілля, промислових забруднювачів, їх дозвільні документи та етапи проходження процедури ОВД (оцінки впливу на довкілля). Бот може легко знайти та впорядкувати таку інформацію:

  • моніторинг реєстру ОВД, в якому відображаються етапи проходження процедури екологічної оцінки планової діяльності підприємств;
  • дані про дозволи на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств-забруднювачів 1, 2 та 3 груп;
  • дані про спеціальні дозволи на користування надрами;
  • дані про дозволи на спеціальне водокористування;
  • дані про ліцензії на поводження з небезпечними відходами.

Проєкт SaveEcoBot також пропонує користувачу чат-бот, який дає можливість пошуку найближчих станцій моніторингу якості повітря, надсилає автоматичні повідомлення щодо погіршення якост повітряі користувачу, та надає аналітику за обраний період.

Clarity Project

Система аналітики відкритих даних, що дозволяє шукати закупівлі Prozorro та аукціони ProZorro.Продажі за різними критеріями, знаходити і показувати інформацію про учасників торгів і зв'язки між ними, стежити за закупівлями, замовниками або учасниками, оцінювати ступінь ризиків кожної закупівлі за великим списком критеріїв, використовуючи відкриті державні джерела.

Хочете, щоб ще більше державних даних стали доступними?

Використовуєш відкриті дані, маєш ідею але не знаєш як реалізувати? Розкажи нам про це

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України