Фінансова прозорість

Оприлюдення даних у сфері фінансів дозволяє контролювати, куди йдуть кошти платників податків, викривати корупційні схеми, запобігати фінансовим втратам держави, а також підвищувати прозорість та ефективність використання державних фінансів.

Чому важливі відкриті дані у сфері публічних фінансів

Куди йдуть кошти платників податків, що купують школи бюджетним коштом, на що витрачають гроші із бюджету на COVID-19 чи як сплачують податки в Україні – на це та багато іншого допомагають знаходити відповідь відкриті дані.

До того ж, перевіривши інформацію у відкритому доступі про бюджети і публічні закупівлі, громадяни можуть домагатися прав на безоплатні послуги у лікарнях, ухвалювати рішення щодо сплати внесків у навчальних закладах та протидіяти потенційним зловживанням тощо.

  • Моніторинг витрат бюджетних коштів. На Державному вебпорталі бюджету для громадян та на Єдиному вебпорталі використання публічних коштів можна розібратися у бюджеті, дізнатися, на що витрачають державні кошти, та порівняти бюджет свого міста з іншими містами.Також контролювати бюджетні витрати допоможе сервіс 007.org.ua та мапа «Що купує твоя школа». А через портал «StateWatch», Карту коронавірусних закупівель та чат-бот «Медсестра Іванка» можна перевірити витрати бюджетних коштів на COVID-19. Вони допоможуть слідкувати за бюджетними витратами, виявляти факти зловживань, робити дослідження щодо використання публічних коштів та багато іншого.
  • Здійснення контролю за  державними закупівлями. Сервіси Clarity Project та Clarity App, «Антикорупційний монітор» та «Закупівлі 2.0», що використовують, зокрема, дані Prozorro, допоможуть отримати повну інформацію про закупівлі та ідентифікувати ті, що містять корупційні ризики.
  • Аналіз інформації, про сплачені податки в Україні. Завдяки відкритим даним про податки можна перевірити ФОП та потенційних бізнес-партнерів на фінансову спроможність та доброчесність. А через сервіс SaveEcoBotзіставити відкриті дані про екологічні податки, сплачені підприємствами, з даними про їхні викиди у повітря та скиди у водні об’єкти. Невідповідності дають підстави подавати скаргу на ймовірні порушення з боку підприємств.

 

Антикорупційний та соціальний вплив державних відкритих даних у сфері фінансової прозорості України

Сервіси та додатки

Пошуково-аналітична система .007

Web-ресурс на основі відкритих даних про використання публічних коштів. Проект надає можливість проведення пошуку та візуалізації даних з відкритих джерел про використання державою бюджетних коштів. Основний акцент зроблено на простоті використання та представленні специфічної інформації з масивів великих даних. Допоможе зокрема знайти платежі, договори, акти виконаних робіт, додаткові угоди, специфікації розпорядників та одержувачів бюджетних коштів, з’ясувати, хто є засновниками організацій, які витрачають бюджетні кошти, провести аналітику трансакцій, договорів, контрагентів і тендерів. «BIBot» - потужний інструмент для виявлення фінансових зв'язків на основі платежів або тендерних угод.

Clarity Project

Система аналітики відкритих даних, що дозволяє шукати закупівлі Prozorro та аукціони ProZorro.Продажі за різними критеріями, знаходити і показувати інформацію про учасників торгів і зв'язки між ними, стежити за закупівлями, замовниками або учасниками, оцінювати ступінь ризиків кожної закупівлі за великим списком критеріїв, використовуючи відкриті державні джерела.

Clarity App

Інструмент для пошуку, дослідження та використання практики Антимонопольного комітету України щодо оскарження публічних закупівель.


Clarity App пропонує користувачу:

  • повнотекстовий пошук рішень АМКУ щодо оскарження публічних закупівель;
  • додаткові фільтри пошуку (скарги на умови або рішення, замовники, типи закупівель та інш.);
  • календар засідань Колегії АМКУ щодо оскарження публічних закупівель та інші корисні інструменти.

Антикорупційна карта ремонтів

Інтерактивний інструмент у форматі мапи, що відображає інформацію про тендери у сфері поточного ремонту інфраструктурних об’єктів. Карта дає змогу користувачу у простий та зручний спосіб перевірити стан виконання ремонтних робіт у будь-якому населеному пункті. Уся інформація про тендерні закупівлі, проведені у сфері ремонту об’єктів інфраструктури, зокрема поточного ремонту доріг, завантажується у режимі реального часу із системи Prozorro. Алгоритм автоматично фільтрує тендери, що стосуються ремонтних робіт, класифікує їх за типами інфраструктурних об’єктів, що підлягають ремонту (дороги, житло, медицина, соціальні заклади тощо) та розміщує їх на карті. «Антикорупційна карта ремонтів» уже допомогла запобігти потенційному розкраданню понад трьох мільйонів бюджетних коштів.

Закупівлі 2.0

Дає змогу подивитися закупівлі певного держоргану чи міської ради, побачити, яке підприємство коли й кому що продавало, починаючи з 2008 року.

SaveEcoBot

Екологічний чат-бот для моніторингу інформації про довкілля, промислових забруднювачів, їх дозвільні документи та етапи проходження процедури ОВД (оцінки впливу на довкілля). Бот може легко знайти та впорядкувати таку інформацію:

  • моніторинг реєстру ОВД, в якому відображаються етапи проходження процедури екологічної оцінки планової діяльності підприємств;
  • дані про дозволи на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств-забруднювачів 1, 2 та 3 груп;
  • дані про спеціальні дозволи на користування надрами;
  • дані про дозволи на спеціальне водокористування;
  • дані про ліцензії на поводження з небезпечними відходами.

Проєкт SaveEcoBot також пропонує користувачу чат-бот, який дає можливість пошуку найближчих станцій моніторингу якості повітря, надсилає автоматичні повідомлення щодо погіршення якост повітряі користувачу, та надає аналітику за обраний період.

Хочете, щоб ще більше державних даних стали доступними?

Використовуєш відкриті дані, маєш ідею але не знаєш як реалізувати? Розкажи нам про це

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України