Вплив
Чому важливі відкриті дані у сфері екології?
Питання забруднення довкілля є важливим для 93% українців. Завдяки Постанові №835 державні органи відкрили десятки реєстрів у сфері екології: дані про якісний стан поверхневих вод, ліцензії на поводження з небезпечними відходами, дозволи на викиди в атмосферне повітря, на користування надрами та спецводокористування і багато інших.
Публікація державних даних на Єдиному державному порталі відкритих даних у вільному доступі – це перший крок. Дані повинні бути легкими для розуміння навіть непрофільним фахівцям. Тому на основі цих даних розробники створюють зручні у застосуванні сервіси, які полегшують громадянам пошук інформації про стан довкілля, наявність забруднювачів та потенційно небезпечних об’єктів, які можуть вплинути на їхнє здоров’я, вибір місця проживання та на інші сфери життя.
Які сервіси та ініціативи допоможуть у вирішенні екологічних проблем
Моніторинг забруднення поверхневих вод
Перевірити якість води допоможуть інструменти «Чиста вода» та «Відкрите довкілля», які використовують дані Державного агентства водних ресурсів. Вони надають інформацію щодо показників забрудненості найбільших річкових басейнів України. «Чиста вода» також містить список підприємств, які забруднюють річки у кожному регіоні, та обсяги цих забруднень.
Моніторинг якості повітря
Сервіси SaveEcoBot, СityScale, EcoCity, ЛУН Місто Air, EcoInfo інтегрують відкриті дані Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів з даними мереж громадського моніторингу щодо забруднення повітря. Таке поєднання дає змогу моніторити обсяги викидів небезпечних речовин підприємствами та обґрунтовано вимагати природоохоронних інвестицій у разі значного забруднення, а мешканцям – уникати перебування на відкритому повітрі під час небезпечного забруднення атмосфери або обирати житло у районі з менш забрудненим повітрям.
Боротьба зі стихійними сміттєзвалищами
Україна входить до десятки країн за обсягом виробництва сміття у світі. А стихійних сміттєзвалищ нараховується, за різними оцінками, від 10 до понад 26 тисяч у країні. Через сервіс «Екомапа» від Міндовкілля громадяни можуть подати звернення про виявлені незаконні сміттєзвалища, щоб їх усунули. Також на карті є дані про легальні полігони, а також змога моніторити місця поводжень з небезпечними відходами.
Боротьба з пожежами в екосистемах України
У 2019 році сталося близько 40 тисяч пожеж в екосистемах України. Близько 80% сезонних пожеж в агрополях повторюються на ділянках одних і тих самих власників/користувачів. Проєкт «Не пали – компостуй!» допомагає громадам вирішувати питання спалюванню стерні, опалого листя, органічних та інших садових і сільськогосподарських відходів. Запровадження практики компостування сприяє покращенню якості повітря, водночас допомагаючи у вирішенні екологічних викликів і покращуючи ситуацію з утилізацією органічних відходів у місцевих громадах.
Контроль за дотриманням підприємствами екологічного законодавства
Сервіси на основі відритих даних допомагають викривати корупційні схеми, через які відбуваються порушення екологічного законодавства державними та приватними підприємствами, відслідковувати екологічну ситуацію, попереджати незаконні або шкідливі для довкілля дії та вимагати впровадження природоохоронних заходів.
У такий спосіб відкриті дані дають змогу підвищити ефективність екологічної політики на національному та регіональному рівнях, а також підвищувати екологічну обізнаність населення та сприяти громадському контролю.
Сервіси та додатки
SaveEcoBot
Екологічний чат-бот для моніторингу інформації про довкілля, промислових забруднювачів, їх дозвільні документи та етапи проходження процедури ОВД (оцінки впливу на довкілля). Бот може легко знайти та впорядкувати таку інформацію:
- моніторинг реєстру ОВД, в якому відображаються етапи проходження процедури екологічної оцінки планової діяльності підприємств;
- дані про дозволи на викиди шкідливих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами підприємств-забруднювачів 1, 2 та 3 груп;
- дані про спеціальні дозволи на користування надрами;
- дані про дозволи на спеціальне водокористування;
- дані про ліцензії на поводження з небезпечними відходами.
Проєкт SaveEcoBot також пропонує користувачу чат-бот, який дає можливість пошуку найближчих станцій моніторингу якості повітря, надсилає автоматичні повідомлення щодо погіршення якост повітряі користувачу, та надає аналітику за обраний період.
Мапа забруднення атмосфери від SaveEcoBot
Система, що агрегує відкриті державні дані та дані з мереж громадського моніторингу якості повітря в Україні. В мапі використовується один набір відкритих державних даних — це дані щодо дозволів на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. SaveEcoBot поєднує ці дані з іншими, які збираються з приватних, громадських або інших джерел, наприклад, дані про стан забруднення повітря, метеодані, дані щодо радіаційного фону, дані щодо активних пожеж, та дані камер відеоспостереження за забруднювачами.
CityScaleBot
Чат-бот, що:
- розповість про законність будівництва;
- скаже, наскільки вдало розташовано об'єкт будівництва;
- повідомить про зміни, якщо ви підпишетесь на отримання оноалень щодо об'єкта будівництва.
Має дані про всю Україну. Може навіть розповісти чи запланував ваш сусід будівництво або великий ремонт.
CityScale
Сервіс пошуку нерухомості, що збирає дані про міста, за якими оцінює якість та вартість життя, з тим, щоб серед тисяч пропозицій була можливість легко обрати найкраще. Результат роботи сервісу - це інтерактивні мапи з унікальними можливостями вибору нерухомості, на яких у зручному вигляді відображується як узагальнена, так і детальна інформацію про вартість житла, рівень злочинності, екологію, доступність транспорту, навчальних та медичних закладів, тарифи ЖКГ та ін.
Чиста вода
Інтерактивна мапа показників забрудненості річок дозволяє будь-кому, хто має доступ до інтернету, переглядати і контролювати якість води в українських річках, включаючи Дніпро, Дністер, Південний Буг та інші. Мапа містить інформацію щодо понад 400 точок контролю якості води — спеціальних місць у межах річкових басейнів, де проводять аналіз якісних та кількісних характеристик. Візуалізація об’єднує дані за 16 ключовими параметрами, включаючи як корисні для води елементи й сполуки, такі як рівень насичення киснем, так і ті, що погіршують якість води, у тому числі фосфати, нітрити, нітрати тощо. Сервіс дає можливість порівнювати дані про забруднення та підприємства, що їх спричиняють, обраховувати вплив підприємств на екологію, перевіряти гіпотези щодо законності діяльності підприємств та органів влади.
Відкрите довкілля
Комплексний інструмент моніторингу стану навколишнього природного середовища. “Відкрите довкілля” побудоване виключно на даних з Єдиного державного вебпорталу відкритих даних. Продукт дозволяє працювати з даними Державного агентства водних ресурсів широкому колу споживачів та надає інформацію щодо 10 показників забрудненості восьми найбільших річкових басейнів України. Аналітики та журналісти можуть використовувати вбудовані інструменти візуалізації та вивантаження історичних рядів даних за обраними показниками, регіонами та періодами єдиним масивом у зручних форматах. Громадяни можуть отримати швидку аналітику стану забруднення за допомогою переходів по конкретних регіонах і точках спостережень на мапі, а також пояснення щодо значень конкретних показників.
Не пали — компостуй!
Продукти проєкт-челенджу вирішення проблеми спалювання в домогосподарствах, на агропідприємствах та відкритих територіях — "Не пали — компостуй!". Ці інструменти дозволяють відслідковувати виникнення пожеж в режимі, близькому до реального часу (з оновленням кожні три години), аналізувати їх динаміку та регіоналізацію, “пікові” сезонні спалювання, оцінювати якість повітря та його залежність від пожеж, виявляти причини та ризики виникнення пожеж, збирати дані від громадян та громад, у тому числі про еко-альтернативи, такі як компостування.
Окрім відкритих даних, використовуються дані супутникового моніторингу NASA, OpenStreetMap про типи покриву територій, геопорталу Світового банку про типи агрополів за культурами, громадські дані про якість повітря та інші. Протестовано інтеграцію даних про штрафи за відкрите спалювання через API Інспекційного порталу.
Популярні набори даних
Єдиний державний реєстр юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань
Державний кадастр сховищ та місць тимчасового зберігання радіоактивних відходів
Державний водний кадастр за розділом “Підземні води”
Щоденні та щомісячні спостереження за забрудненням атмосферного повітря
Реєстр лісорубних квитків
Хочете, щоб ще більше державних даних стали доступними?
Використовуєш відкриті дані, маєш ідею але не знаєш як реалізувати? Розкажи нам про це