Державний нагляд

Відкриття державних даних про перевірки допомагає дізнатися та вчасно підготуватися підприємцям до державних інспекцій, підвищити прозорість перевірок, удосконалити й автоматизувати діяльність органів державного нагляду (контролю), а ще – сприяє проведенню громадських екоперевірок.

Чому важливі відкриті дані про державні перевірки та як вони можуть допомогти?

В Україні існує близько 80 сфер державного нагляду (контролю), серед яких, наприклад, перевірки щодо дотримання умов техногенної та пожежної безпеки або законодавства про працю чи податковий контроль. Щороку органи державного нагляду призначають 150-215 тисяч планових і непланових перевірок. Завдяки відкриттю даних, бізнесу та громадськості стало простіше шукати необхідну інформацію, що стосується перевірок та інших заходів держнагляду (контролю) – планів та умов їх проведення, результатів перевірок на подібних підприємствах тощо. До того ж, відкритість інформації дозволила підвищити прозорість державного контролю та рівень обізнаності бізнесу.

Окрім цього, наявність у відкритому доступі таких даних сприяє створенню сервісів, що полегшують пошук інформації та допомагають вирішити низку проблем для бізнесу, громадськості та державних установ.

  • Інформування про перевірки та підготовка до них

Інспекційний портал та сервіс inspect.in.ua, що використовують відкриті дані про перевірки, допомагають підприємцям завчасно дізнатися, коли відбуватимуться державні інспекції їхнього бізнесу, краще зрозуміти предмет перевірки або суть потенційних порушень – і у такий спосіб ефективніше підготуватись до перевірок. Це допоможе уникнути потенційних штрафів, санкцій чи корупційних ризиків.

  • Оцінювання ризиків співробітництва з контрагентами

Цьому сприяють сервіси Contr Agent, YouControl, Опендатабот, Vkursi.pro, Legat.by. Підприємці для ухвалення рішень про співпрацю з потенційний контрагентом можуть дослідити їхню надійність, проаналізувавши відкриті дані про результати проведених у них перевірок, та дізнатися, чи були виявлені порушення, наскільки вони критичні та інше.

  • Сприяння прозорості державних органів нагляду (контролю) та боротьба з корупцією

Аналіз відкритих даних на Інспекційному порталі дає змогу виявляти системні проблеми з прозорістю державних структур, що здійснюють перевірки, та можливі корупційні схеми. А самі державні органи можуть відслідковувати порушення у звітах інспекторів.

  • Здійснення громадського контролю за довкіллям на основі даних про перевірки на підприємствах

SaveEcoBot у зручному вигляді надає доступ до планів екологічних перевірок. Маючи таку інформацію, небайдужі громадяни можуть завчасно дізнаватися про перевірки на підприємствах і долучатися до них як громадські інспектори разом з працівниками Держекоінспекції. Це допомагає їм впливати на вирішення екологічних проблем у своїх місцевостях. Також сервіс містить опцію подачі скарг для ініціювання нових перевірок у разі порушення екологічних норм.

  • Підвищення ефективності діяльності органів, що здійснюють перевірки

Використання відкритих даних, зокрема тих, що містить Інспекційний портал, дає змогу автоматизувати процеси органів держнагляду. Це допомагає уникати неточностей під час формування планів перевірок, швидше планувати робочі процеси, готувати відповіді чи реагувати на скарги тощо.

 

 

Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у сфері державного нагляду (контролю)

Сервіси та додатки

Opendatabot

Платформа для роботи з відкритими даними, якою користується 250 000 користувачів в чат-ботах та 1000 компаній

YouControl

Аналітична система для комплаєнсу, аналізу ринків, ділової розвідки та розслідувань. 

CONTR AGENT

Аналітична система перевірки та моніторингу контрагентів юридичних та фізичних осіб.

Хочете, щоб ще більше державних даних стали доступними?

Використовуєш відкриті дані, маєш ідею але не знаєш як реалізувати? Розкажи нам про це

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України