На що витрачають держбюджет і що купують державні замовники – допоможуть перевірити відкриті дані

02/08/2021

Міністерство цифрової трансформації України разом із проєктом USAID/UK aid «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили антикорупційний та соціальний вплив відкриття державних даних у сфері фінансової прозорості.

Куди йдуть кошти платників податків, що купують школи бюджетним коштом, на що витрачають гроші із бюджету на COVID-19 чи як сплачують податки в Україні – на ці та багато інших питань допомагають знаходити відповідь відкриті дані.

До того ж, перевіривши інформацію у відкритому доступі про бюджети і публічні закупівлі, громадяни можуть домагатися прав на безоплатні послуги у лікарнях, ухвалювати рішення щодо сплати внесків у навчальних закладах та протидіяти потенційним зловживанням тощо.

Що таке відкриті дані та де їх шукати?

Відкриті дані – це інформація, яку, згідно з Постановою №835, мають публікувати державні органи у відкритому для всіх громадян доступі та у машиночитаному форматі на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Ці дані є важливим джерелом інформації про стан певної галузі та дієвим інструментом для боротьби з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх. На основі відкритих даних створюють сервіси, які полегшують пошук інформації.

У сфері фінансів такі дані оприлюднюють Міністерство фінансів, Міністерство економіки, Державна податкова служба, Державна казначейська служба та низка інших органів.

Що може зробити кожен громадянин, маючи доступ до відкритих даних і сервісів на їхній основі у сфері фінансів?

  • Моніторити витрати бюджетних коштів. На Державному вебпорталі бюджету для громадян та на Єдиному вебпорталі використання публічних коштів можна розібратися у бюджеті, дізнатися, на що витрачають державні кошти, та порівняти бюджет свого міста з іншими містами.Також контролювати бюджетні витрати допоможе сервіс 007.org.ua та мапа «Що купує твоя школа». А через портал «StateWatch», Карту коронавірусних закупівель та чат-бот «Медсестра Іванка» можна перевірити витрати бюджетних коштів на COVID-19. Вони допоможуть слідкувати за бюджетними витратами, виявляти факти зловживань, робити дослідження щодо використання публічних коштів та багато іншого.
  • Здійснювати контроль за  державними закупівлями. Сервіси Clarity Project та Clarity App, «Антикорупційний монітор» та «Закупівлі 2.0», що використовують, зокрема, дані Prozorro, допоможуть отримати повну інформацію про закупівлі та ідентифікувати ті, що містять корупційні ризики.
  • Аналізувати інформацію, як сплачують податки в Україні. Завдяки відкритим даним про податки можна перевірити ФОП та потенційних бізнес-партнерів на фінансову спроможність та доброчесність. А через сервіс SaveEcoBotзіставити відкриті дані про екологічні податки, сплачені підприємствами, з даними про їхні викиди у повітря та скиди у водні об’єкти. Невідповідності дають підстави подавати скаргу на ймовірні порушення з боку підприємств.

Використання інструментів контролю бюджетів та моніторинг державних закупівель допомагають викривати корупційні схеми, запобігають фінансовим втратам держави та сприяють прозорості та більш ефективному використанню державних фінансів.

Повний текст звіту за лінком: https://tapas.org.ua/wp-content/uploads/2021/07/Open-Data-Impact-Report-Financial-Transparency.pdf

Також можна ознайомитися з дослідженнями про антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних у інших сферах: будівельна, дорожня, медична, екологічна, провадження бізнесу, місцеве самоврядування та державний нагляд (контроль).

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України