Якісний підхід до оцінки впливу відкритих даних

Цей підхід передбачає проведення аналізу кейсів використання відкритих даних, що відбувається через спілкування з учасниками ринку, дослідження ЗМІ та урядових документів. Це допомагає визначити фактори успіху та невдач проєктів на основі відкритих даних.  

Міжнародні приклади таких досліджень:

  • GovLab “The Impacts of Open Data”;

  • Web Foundation’s Exploring the emerging impacts of open data in developing countries;

  • Sunlight Foundation Social Impact of Open Data.

В Україні вперше проводиться серія тематичних досліджень, яка базується на міжнародному досвіді дослідження GovLab “The Impacts of Open Data”, за сприяння Міністерства цифрової трансформації України і при підтримці USAID/UK aid проєкту «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS».

Такі дослідження потребують значних ресурсів та колаборації з громадськими організаціями та аналітичними центрами. Щоб визначити цінність конкретних наборів даних, можна використовувати більш простий спосіб. Дайте відповідь на запитання:

  1. Скільки переглядів і скачувань набору на порталі?

Національний портал відкритих даних дозволяє побачити кількість переглядів і завантажень кожного набору. Це вказує на його попит серед користувачів. 

  1. Хто є прямими користувачами набору?

Маються на увазі громадські організації, бізнес та стартапи, що інтегрують набори в сервіси та послуги або створюють аналітику на їх основі.

  1. Скільки опосередкованих користувачів набору?

Це люди, які користуються продуктами та сервісами на основі конкретного набору даних, та цінність, яку від цього отримують.

Наприклад, реєстр ЄДР є другим за популярністю на Національному порталі відкритих даних — більше 58 тис переглядів. OpenDataBot та Youcontrol є прямими користувачами набору. У цих сервісів більше ніж по 1 мільйону користувачів і це непрямі користувачі відкритих даних. Можна стверджувати, що реєстр ЄДР має вплив на понад 2 мільйони людей для перевірки контрагентів.

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України