В світі є 5 найбільш авторитетних рейтингів, які демонструють рівень розвитку сфери в кожній конкретній країні за різними параметрами:
-
Open Data Barometer (Україна є учасником з 2015 року);
-
Global Open Data Index (Україна є учасником з 2015 року);
-
Open Data Inventory;
-
OECD OURdata Index;
-
European Open Data Maturity Assessment (Україна є учасником з 2020 року).
Ці рейтинги фокусуються на ефективності державної політики та вимірюють такі показники як законодавство, національний портал, використання даних та публікація пріоритетних наборів. Міністерство Цифрової Трансформації, як орган, який формує та реалізує державну політику у сфері відкритих даних, забезпечує участь України у відповідних міжнародних рейтингах.
В Україні працює власний механізм моніторингу якості та впливу відкритих даних (постанова КМУ № 409 від 17 квітня 2019 року). Складові моніторингу умовно можна поділити на 5 блоків.
-
Блок 1. «Політика відкритих даних»: наявність у розпорядника внутрішніх розпорядчих документів, що визначають відповідальність та порядок відкриття та оновлення даних, оприлюднення обов’язкових та додаткових наборів даних;
-
Блок 2. «Потенціал обробки та аналізу відкритих даних»: визначення розпорядником відповідальної особи, залучення фінансування, взаємодія з іншими розпорядниками інформації, використання міжнародних стандартів, проведення навчань та аудиту.
-
Блок 3. «Якість відкритих даних»: частота оновлення та повнота оприлюднення наборів даних, машиночитаність, типи даних.
-
Блок 4. «Залучення користувачів до системи оприлюднення відкритих даних»: наявність зворотного зв’язку, інформування розпорядником про оприлюднення та оновлення наборів даних, залучення користувачів даних до визначення нових наборів.
-
Блок 5. «Вплив відкритих даних»: сприяння розпорядником використанню оприлюднених наборів, організація та проведення моніторингу, оцінки впливу, переваги від оприлюднених наборів для громадськості.
Проведення моніторингу відбувається в 3 етапи:
-
самооцінка розпорядників: Мінцифри опитує розпорядників інформації шляхом збору заповнених інформаційних карток;
-
верифікація: Мінцифри спільно з громадськими організаціями верифікує надану інформацію;
-
звітування: Мінцифри презентує результати для широкого загалу та надсилає звіт Кабінетові Міністрів України.