Коли персональні дані потрібно оприлюднювати?

Якщо набір містить персональні дані, це автоматично не означає, що вони мають бути видалені або знеособлені. Стаття 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» визначає 4 умови, за яких персональні дані можуть бути оприлюднені у складі відкритих даних:

  1. персональні дані знеособлені та захищені відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»;

  2. фізичні особи, персональні дані яких містяться в наборах даних, надали свою згоду на поширення таких даних відповідно до Закону України «Про захист персональних даних»; згода має бути добровільною та усвідомленою (використання цієї умови покладає на розпорядника обов’язок вилучити персональні дані з набору у випадку відкликання особою згод);

  3. надання чи оприлюднення такої інформації передбачено законом; 

  4. обмеження доступу до такої інформації (віднесення її до інформації з обмеженим доступом) заборонено законом.

Два останніх пункти передбачають проведення додаткового аналізу законодавства. Для цього можна використати такий алгоритм.

  1. Проаналізувати профільне законодавство. Чи існують в ньому положення, які вказують на те, що відповідні персональні дані не є конфіденційними або прямо забороняють обмежувати до них доступ. За таких обставин персональні дані мають бути оприлюднені.

  2. Проаналізувати підстави для обмеження доступу згідно з ч. ІІ статті 6 Закону України «Про доступ до публічної інформації». Вона передбачає, що обмеження доступу до інформації можливе за сукупності трьох умов («трискладовий тест»): 

  • обмеження можливе винятково в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров’я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя;  

  • розголошення інформації може завдати істотної шкоди цим інтересам;  

  • шкода від оприлюднення такої інформації переважає суспільний інтерес в її отриманні.

  1. Якщо трискладовий тест довів, що персональні дані є інформацією з обмеженим доступом, набір необхідно знеособити. В іншому випадку, якщо розголошення інформації не може завдати істотної шкоди захищеному інтересу або суспільний інтерес переважає ймовірну шкоду, дані підлягають оприлюдненню.

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України