Адвокація — це процес впливу на рішення органів влади та інших політичних, економічних та соціальних інституцій з метою задоволення певних суспільних інтересів. У сфері відкритих даних адвокація найчастіше стосується відкриття наборів даних, а також охоплює питання розвитку політики відкритих даних, покращення якості датасетів, упровадження сервісів або прийняття рішень на основі відкритих даних тощо.

В Україні адвокаційну діяльність у сфері відкритих здійснюють Агенція журналістики даних, Громадянська мережа «ОПОРА», Ініціатива із прозорості інфраструктури, Ініціатива «OpenUp», Опендатабот, Офіс ефективного регулювання, Разом проти корупції, Трансперенсі Інтернешнл Україна, Центр «Ейдос», Фундація «ДЕЮРЕ», SaveDnipro, YouControl та інші. 

Чому адвокація є важливою у сфері відкритих даних?

На перший погляд, переваги відкритих даних очевидні. Однак у деяких випадках трапляється опір органів влади перед відкриттям наборів. Інколи це пов’язано з корупційними схемами, яким можуть заважати відкриті дані. У інших випадках посадовці не відкривають набори через помилкові стереотипи або нерозуміння законодавства. Наприклад, вони посилаються на наявність персональних даних, вказують, що інформація вже оприлюднена на вебсайті або що документи не можна надавати без печатки тощо. Зрештою, оприлюднення якісних датасетів вимагає витрат часу, зусиль, а подекуди й фінансових ресурсів.

У таких ситуаціях громадськість, бізнес та інші зацікавлені сторони мають юридичні та комунікаційні інструменти для взаємодії з органами влади. Перші — передбачають звернення до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини або до суду щодо захисту права на доступ до публічної інформації. Другі — проведення адвокаційних кампаній з метою переконати розпорядника в доцільності та необхідності оприлюднення даних. Кожен з цих інструментів має свої переваги та недоліки. В одних випадках краще звернутися до суду, в інших — створити розголос та суспільний тиск, а деколи використати обидва методи.

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України