Приклади використання зв’язаних даних

Зв'язані дані дають можливість легко поєднувати розрізнені набори. Розпорядники, як правило, оприлюднюють подібну за змістом інформацію, наприклад, переліки документів, адміністративних послуг, контакти, показники роботи тощо. Однак набори можуть відрізнятися структурою, форматами значень та оформленням метаданих. RDF допомагає усунути ці невідповідності та підвищити ефективність обміну даними. Таким чином зв'язані дані сприяють створенню інноваційних електронних сервісів:

Розширені результати пошуку Google — це функціонал пошукової системи, що дозволяє візуалізувати результати пошуку у форматі карток, переліків, рейтингів, інструкцій на основі зв'язаних даних. Користувачі можуть отримувати більш релевантні результати пошуку та попередньо переглядати їх. Цей інструмент все ширше використовується у електронному урядуванні. Наприклад, відповідний функціонал підтримує урядовий портал Великобританії (gov.uk). Крім цього, на основі зв'язаних даних Google розробив Інструмент пошуку датасетів.

OpenCorporates — найбільша глобальна база даних про компанії, що сформована на основі відкритих бізнес-реєстрів країн, у тому числі й України. Сервіс агрегує набори, як у форматі зв’язаних, так і відкритих машиночитаних даних. Інформацію про кожну компанію можна завантажити безкоштовно у форматі RDF. Дані OpenCorporates використовуються для перевірки бізнес-партнерів, боротьби з корупцією та організованою злочинністю на міжнародному рівні.

Europeana — ініціатива, що спрямована на цифрову трансформацію сфери культурної спадщини. Зв'язані дані Europeana використовуються для створення застосунків, реалізації освітніх та дослідницьких проєктів.

Сервіс семантичного пошуку даних Європейської агенції з довкілля — це пошуковий рушій для даних про стан навколишнього середовища. Він об'єднує датасети Європейської агенції з довкілля та 38 країн-учасниць мережі Eionet. Використання RDF та SPARQL дозволяє легко маніпулювати з даними. Наприклад, маючи URI станції моніторингу або природного об'єкта, можна отримати всю пов'язану з ними екологічну інформацію.

Крім цього, зв'язані дані розвиваються в низці інших сфер. Наприклад, бібліографія (Бібліотека конгресу США, Німецька національна бібліотека), медіа (BBC), метеорологія (Національна служба погоди США), геоінформаційні технології (Ordnance Survey), охорона здоров’я (SEER-Medicare). Сервіс The Linked Open Data Cloud збирає набори зв’язаних даних та формує з них єдиний граф знань.

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України