Як відкриті дані у сфері енергетики впливають на прозорість ринку та якість надання послуг

30/09/2021

Мінстерство цифрової трансформації України разом із USAID/UK aid проєктом  «Прозорість та підзвітність у державному управлінні та послугах/TAPAS» дослідили антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних в енергетичній сфері.

Відкриті дані — це інформація у вільному доступі, яку мають публікувати державні органи на Єдиному державному веб-порталі відкритих даних. Ці дані є важливим джерелом інформації про стан певної галузі та дієвим інструментом для боротьби з корупцією завдяки відкритості та прозорості інформації для всіх.  

У сфері енергетики такі дані публікують Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, НЕК «Укренерго» та Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження. 

Оприлюднення даних про енергетику дозволяє вибирати постачальників газу та найкращі за ціною послуги, експертам — моніторити ситуацію на енергетичному ринку та виявляти зловживання. Це сприятиме підвищенню прозорості галузі. 

Відкриті дані також впливають на розбудову конкурентного енергетичного ринку й допомагають маленьким постачальникам розвиватися. А завдяки журналістиці даних учасники ринку у зручній та доступній формі отримують інформацію, корисну для їхньої діяльності, — планування роботи комунальних установ, аналізу цін конкурентів, формування прогнозів тощо.

У дослідженні розглядають низку сервісів та організацій, що використовують відкриті дані енергетичного сектору, й у зручній формі надають необхідну інформацію користувачам:

  • Консультаційні центри «ГазПравда» та «Газотека» допомагають дізнатися інформацію про різних постачальників газу, порівняти ціни на їхні послуги, а також знайти відповіді на найбільш поширені запитання про газ.
  • Через сервіс «Energy Online» можна дізнатися та порівняти тарифи на газ та електроенергію, перевірити коректність суми у платіжці та в разі необхідності подати скаргу.
  • Проєкт «Low Carbon Ukraine» та ГО «Save Dnipro» на основі відкритих даних створюють аналітичні матеріали щодо виробництва електроенергії. Зокрема, проводять моніторинг ринку, визначають проблеми та готують рекомендації щодо їхнього розв’язання, а також подальшого розвитку і реформування галузі.
  • Видання «Kosatka.Media» та «EXPRO Electricity» використовують відкриті та інші дані в енергетичній сфері для створення інфографік та аналітики.
  • Сервіс «Зима близько» надає інформацію про запаси вугілля на теплових електростанціях. 

Більше інформації про сервіси на основі відкритих даних, а також успішні кейси їхнього використання можна знайти в дослідженні «Антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних в енергетичній сфері України».

Також можна ознайомитися про антикорупційний та соціальний вплив відкритих даних в інших галузях: будівельнадорожнямедичнаекологічнафінансовапровадження бізнесумісцеве самоврядуваннядержавний нагляд (контроль) та лісове господарство.

Створення цього веб-ресурсу стало можливим завдяки підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку ( USAID ) та за фінансової підтримки уряду Великобританії ( UK aid ). Окремі думки, висловлені в матеріалах, опублікованих на сайті не обов’язково відображають погляди Агентства USAID та Уряду США або Уряду Великобританії.

Портал працює в режимі дослідної експлуатації.

Адреса:

03150, м.Київ, вул. Ділова 24

Електронна пошта:

opendata@thedigital.gov.ua

© 2021 Міністерство цифрової трансформації України